Centrum raketového systému jde ve stejné logice jako radar - jeho mezinárodně politické zdůvodnění kulhá...


Proč být proti raketovému centru »
Pomozte iniciativě - účet 2720320001/5500

16.2.2007 Předání dopisu italskému velvyslanci

6.8.2007

Tiskový mluvčí Ing. Jan Tamáš promluví jménem iniciativy “Ne základnám“ na demonstraci proti rozšiřování vojenské základny Spojených států, která se bude konat v sobotu 17. února v italské Vicenze. Očekává se účast minimálně několika desítek tisíc demonstrantů.

V Praze se na podporu demonstrace ve Vicenze sejdou příznivci iniciativy Ne základnám v pátek 16. února v 11 hod. před italským velvyslanectvím v Nerudově ulici. Zástupci velvyslanectví bude předán dopis vyjadřující sympatie členů a příznivců iniciativy k italským odpůrcům militarizace Evropy.

TV reportáže z akce »

Překlad projevu »

Různá vojenská zařízení USA jsou umístěna ve Vicenze už padesát let. Nynější rozšíření má z Vicenze udělat podle plánů současné americké administrativy nejdůležitější základnu pozemních sil USA v Evropě.

Obyvatelstvo města i širokého okolí je tímto plánem silně znepokojeno. Proti rozšiřování základny už protestovalo v ulicích Vicenze loni 2. prosince 30.000 lidí. Předchozí vládá Silvia Berlusconiho jednala o rozšíření v tajnosti více než dva roky. Ani po změně vlády se však situace nezměnila, s rozšířením souhlasí i nynější středo-levicová vláda Romana Prodiho. Odpůrci základny se však nemíní vzdát.

Odpor proti výstavbě a rozšiřování základen Spojených států roste po celé Evropě, vedle Itálie se protestuje také v Polsku, Německu a dalších zemích. Protestní hnutí navazují vzájemné kontakty a začínají navzájem spolupracovat. Italské protestní hnutí například vyjádřilo svou solidaritu s demonstrací české iniciativy „Ne základnám“ 13. února před úřadem vlády ČR. Demonstrace na podporu iniciativy „Ne základnám“ se v ten den konaly před českými velvyslanectvími v devíti Evropských zemích a v Argentině. Protestní hnutí spojuje navzájem přesvědčení, že jde o budoucnost celé Evropy.


« zpět
Chcete být informováni
o aktivitách iniciativy
NE základnám?

Doporučujeme:
Neza facebook Neza youtube Neza flickr Neza twitter Neza wiki Britské listy Czech Free Press